«گفت و ... گو»

دوشنبه, 08 ارديبهشت 1393 ساعت 06:48
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

«گفت و ... گو»

شخصی از امام صادق (ع) پرسید: آیا خداوند می تواند دنیا را در ظرف کوچکی قرار دهد؟ حضرت فرمود: بله، همان گونه که آن را درون چشم قرار داده است .  –  منظور دیدن آسمان و زمین است. –

شخص دیگری همان سؤال را پرسید و حضرت فرمود: خداوند حکیم است و این خلاف حکمت است که مظروف را در ظرفی قرار دهد که آن ظرف، قابلیت و گنجایش لازم را نداشته باشد.

تفاوت جواب‌ها به دلیل تفاوت سطح معرفت آن دو نفر بوده، چرا که فرد اول، از مردم عادی جامعه و دومی حکمت را آموخته  بوده است. بنابراین در طرح سوال و ارائه جواب باید حالات افراد در نظر گرفته شود.

از طرفی گاه در فهم سؤال و یا جواب، مشکل ایجاد می شود. به عنوان مثال می گویند در مورد متهمی درخواست حکم شدو قاضی حکمی صادر کرد با این عبارت (عفو، لازم نیست اعدام کنید) که البته منظور بخشش بود اما اجرا کننده، حکم را این گونه خواند( عفو لازم نیست، اعدام کنید) و متهم را اعدام کرد. ببینیم یک علامت چقدر معنا را عوض می کند.  پس در پرسش و پاسخ باید کاملاً مواظب بود.

اما پاسخ به سه پرسش:

1-    آیا غیر مسلمین مشرک هستند؟

به حمل اولی «خیر»، چرا، چون کسی نمی تواند ادعا کند که همه بشر چه در گذشته و چه درحال و آینده از اسلام اطلاع داشته ویا خواهند داشت. ممکن است افرادی موحد باشند اما اسلام را نشناخته باشند. اما به حمل شایع، جواب «آری » است به این شرط که بگوییم هر غیر مسلمانی که عقیده شرک آلود داشته باشد مشرک است.

جواب سؤالات دوم وسوم نیز این گونه است.

2-    آیا هر مسلمانی که تمام عمر در بلاد کفر زندگی می کند مقصر است؟

به حمل اولی «خیر»، چون زندگی بعضی افراد وابسته به ماندن در بلاد کفر است. اما به حمل شایع جواب «آری» است به این شرط که به قصد بی اعتنایی و یا معارضه و یا دلایلی از این قبیل در آنجا بمانند.

3-    آیا همه حکومت ها غیر از «حکومت ولایی» طاغوت هستند؟

به حمل  اولی « خیر »، چون حکومت طاغوت یعنی طغیانگر که معنای ظلم وتجاوز از آن فهمیده می شودو ممکن است مردم کشوری براساس اصل مردم سالاری و کاملاً آزاد با رأی بالا حکومت دیگری را انتخاب نمایند. اما به حمل شایع جواب « آری» است، چون اگر مردم سالاری غیر دینی باشد به نوعی ظلم است و این ظلم تنها متوجه حکومت نیست بلکه مردم هم در آن شریک هستند.

خواندن 4352 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

جستجو


ائمه جمعه جهرم

  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg

خطبه‌های‌این‌هفته

تازه های احکام

ادعیه

مثنوی پیر و جوان

رادیو اینترنتی