بسم الله الرحمن الرحیم

الم تر کیف ضرب الله مثلا کلمة طیبة کشجرة طیبة اصلها ثابت و فرعها فی السماء تؤتی اکلها کل حین باذن ربها

 

شجره مبارکه احمدیّه با شاخسارهای آسمانی علوی و فاطمی خویش به بار نشسته و میوه های طیّب و طاهر آن حیاة طیبه را به اولاد آدم ارزانی می دارد و در همه زمانها قلب هر انسان حق خواه و هر فطرت خداجو و هر مؤمن رهپوئی را به خود متوجه ساخته و شیفته کمال، جمال و جلال خویش می سازد. آنان که آئینه حق نمایند و مصباح الهدی و منار التقی. جعلنا الله تعالی معهم فی کل عافیةو بلاء و فی کل مثوی و منقلب و جعل محیانا محیاهم و مماتنا مماتهم.

از جمله ارادتمندان اهل بیت(ع) که توفیق تألیف و ترجمه متونی دانش افزا در مورد خاندان وحی و رسالت را داشته است برادر فاضل ارجمند جناب آقای مهدی فصاحت می باشد که در کتاب حاضر به بررسی حالات و تاریخ زندگانی حضرت ام کلثوم(س) پرداخته است.

از آنجا که ذکر و یاد حضرت ام کلثوم(س)  با همه جلالت شأن و فرزندی حضرت علی(ع) و فاطمه(س) در تاریخ اسلام به اندازه حضرت زینب(س) نیست، و از سویی دیگر بعضی گوشه های زندگی آن حضرت محل مناقشه بین مذاهب اسلامی قرار گرفته است این کتاب می تواند برای جویندگان حقیقت مفید و مورد استفاده باشد.

ذکر این نکته لازم است که گزاره های تاریخی اگر متواتر نباشد عموماً گزاره های ظنّی است و هنر نویسنده تاریخ آن است که مطالب خود را با روش دقیق علمی تحلیل نموده و با کنار هم قراردادن خبرهای معتبر چهارچوب قابل اعتمادی را در یک مسأله تاریخی ارائه دهد. مؤلف کتاب حاضر کوشش شایسته ای در در این زمینه مبذول نموده است که جزایش با پروردگار عالمیان است. در نهایت این سخن اشاره می کنم که سه نفر از بانوان مشهور در عصر حضرت علی(ع) مکناة به ام کلثوم بوده اند: 1- ام کلثوم دختر حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س) 2- ام کلثوم دختر حضرت علی(ع) و مادری غیر از فاطمه(س) 3. ام کلثوم دختر خوانده حضرت علی(ع)(ربیبه آن حضرت) که فرزند ابوبکر و خواهر محمد بن ابی بکر بوده است و بنا به تحقیق بعضی از افاضل همین فرد سوم به ازدواج خلیفه دوم در آمده است. که با مطالعه متن کتاب حاضر می توانید در این زمینه اطلاعات دقیقی کسب نمایید.

والسلام علیکم و رحمة الله

                                                                                                       لطف الله دژکام

جستجو


خطبه‌های‌این‌هفته

ادعیه

مثنوی پیر و جوان

رادیو اینترنتی